MASZ PYTANIE? +48 698 423 865

suma: 0,00 zł do kasy

Jak dbać o materac? [video]

Jak dbać o materac? [video]

Często słyszymy od Was pytania, co kupić i co wybrać: prześcieradło nieprzemakalnie czy ochraniacz. Wielu z Was nie wie także, czy należy używać na ochraniacz jeszcze prześcieradła nieprzemakalnego, czy wystarczy zwykłe. Pytacie także, jak mocowane są ochraniacze i czy prześcieradła nieprzemakalne mają gumkę oraz membranę także w boków. Zazwyczaj mało, kto wie, czy prześcieradła i ochraniacze przepuszczają powietrze oraz czy szeleszczą podczas spania. Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. 

Prześcieradła zwykłe bawełniane jersey lub frotte

Prześcieradła bawełniane są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Każde wykończone jest solidną gumką, która bardzo dobrze utrzymuje prześcieradło na materacu bez ściągania się. Dzięki dużej zakładce prześcieradło bawełniane bardzo dobrze zakłada się nawet na grubsze materace. Prześcieradła jersey dzięki temu, że są wykonane w 100% z bawełny, doskonale przepuszczają powietrze i są przewiewne. Nie są jednak dobrym zabezpieczeniem dla materaca czy sofy, ponieważ również bardzo dobrze przepuszczają wszelkiego rodzaju płyny. Zwykłe prześcieradła są najtańszą opcją.

Ochraniacze nieprzemakalne 

Ochraniacze nieprzemakalne są zrobione z powłoki bawełnianej frotte oraz zgrzanej z nią membrany nieprzemakalnej. Na czterech rogach posiadają gumki dzięki, którym można zamocować go na materacu. Ochraniacze muszą być dobrze dobrane do rozmiaru materaca, ponieważ wtedy gumki idealnie trzymają je przy powierzchni spania. Zdarza się, że ochraniacze mogą nieznacznie szeleścić lub przesuwać się, co daje mniejszy komfort spania. Dzięki membranie nieprzemakalnej bardzo dobrze zabezpiecza materac przed płynami. Pomimo, że górna warstwa jest frotte zaś dolna do nieprzemakalna membrana, nie jest to zwykła szczelna cerata, która spowoduje zaparowanie skóry podczas snu. Powłoka poliuretanowa posiada właściwości przepuszczania powietrza, co sprawia, że podczas snu nie pocimy się i nie mamy dyskomfortu. Konieczne jest założenie na ochraniacz prześcieradła, które będzie zabezpieczało dodatkowo przed ściąganiem się ochraniacza oraz stworzy dodatkowy komfort podczas snu. Idealny do pokoju dziecka lub starszej osoby. Często wybierają je również rodzice śpiący z dziećmi w jednym łóżku. Ochraniacz jest nieznacznie droższy od prześcieradła bawełnianego, jednak trzeba pamiętać, że bez niego nie powinien być użyty.

Prześcieradła nieprzemakalne 

Prześcieradła ochronne nieprzemakalne posiadają połączenie cech obu poprzedników. Składają się z dwóch powłok bawełnianej typu jersey lub frotte oraz membrany nieprzemakalnej, która jest z tym materiałem zgrzana. Jednoczenie posiadają zakładki materiałowe z wszytą mocną gumką, która idealnie utrzymuje prześcieradło na materacu. Nieprzemakalna powłoka jest na całej powierzchni prześcieradła łącznie z zakładkami, więc jeżeli materac ma troszkę większą powierzchnię niż prześcieradło, można założyć go z mniejszą zakładką i w tych miejscach również będzie ochrona przed płynami. Membrana nieprzemakalna na właściwości „oddychające”, więc świetnie przepuszcza powietrze i daje bardzo wysokie uczucie komfortu podczas snu. Nieprzemakalne prześcieradła ochronne są najwygodniejsze, ponieważ nie trzeba używać dwóch warstw – wystarczy założyć tylko to prześcieradło, żeby ochraniacz był bardzo dobrze chroniony. Ponadto praktycznie nie szeleści, co też sprawia, że spanie staje się bardziej komfortowe. Prześcieradło ochronne nie przemakalne jest znacznie droższe niż prześcieradło bawełniane zwykłe oraz droższe niż ochraniacz.

Podsumowanie

Chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie, co wybrać: prześcieradło zwykłe bawełniane, ochraniacz nieprzemakalny na materac czy prześcieradło ochronne nieprzemakalne, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeżeli prześcieradło potrzebujecie prześcieradła dla nastolatka lub dorosłego, gdzie nie pije się w łóżku oraz nie powinny przydarzyć się żadna niespodzianka z płynami związana, to mogłoby wystarczyć prześcieradło zwykłe bawełniane. Jednak w tym wypadku materac nie będzie w żaden sposób zabezpieczony. Jeżeli natomiast chcecie bardzo dobrze zabezpieczyć materac, sofę czy wersalkę sobie, dziecku lub sparszej osobie koniecznie należy wybrać ochraniacz nieprzemakalny i na niego prześcieradło lub nieprzemakalne prześcieradło ochronne. Na pierwszy rzut oka prześcieradła ochronne mają bardzo wysoką cenę, jednak po zsumowaniu kosztu ochraniacza i prześcieradła zwykłego te koszty są porównywalne, a jednak prześcieradło jest bardziej komfortowe. Jest duże ryzyko, że ochraniacz pod prześcieradłem się zsunie, zwinie i będzie niewygodnie na nim spać. Natomiast w przypadku prześcieradła ochronnego takiego ryzyka nie ma. Ponadto prześcieradło nieprzemakalne praktycznie w ogóle nie szeleści i łatwo się go nakłada. Mam nadzieję, że odpowiedzieliśmy za wszystkie pytanie nurtujące Was odnośnie prześcieradeł i ochraniaczy na materac.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl