MASZ PYTANIE? +48 698 423 865

suma: 0,00 zł do kasy

Jak wybrać kołdrę zimową?

Jak wybrać kołdrę zimową?

Jak wybrać kołdrę zimową?

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy w mieszkaniach centralne ogrzewanie, które utrzymuje stałą temperaturę przez całą dobę, w większości przypadków w zimowe noce doskonale sprawdzi się kołdra całoroczna. Jednak w przypadku małych dzieci przy ogrzewaniu starego typu, gdzie temperatura nad ranem drastycznie spada lub w przypadku użytkowników lubiących ciepło podczas spania, warto pomyśleć o odpowiedniej kołdrze na jesienne i zimowe noce.

Dla uproszczenia podzielmy kołdry na 5 rodzajów:

  • Standardowa kołdra o zwiększonej grubości
  • Kołdry 4 pory roku
  • Kołdry duo
  • Kołdry puchowe 
  • Kołdry wełniane

Standardowa kołdra o zwiększonej grubości.

Takie kołdry możemy jeszcze często spotkać w marketach lub na bazarach. Kołdry te bardzo dobrze izolują termicznie od otoczenia. Jednak z racji swojej grubości ograniczają także przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci, co może powodować pocenie się użytkownika i niższy komfort snu. Ponieważ takie kołdry mają dużą ilość wypełniania są o wiele cięższe od standardowych. Nie są one zatem polecane dla dzieci czy osób starszych, gdyż przykrywanie i odkrywanie może być dla nich problematyczne. Z racji dużej grubości i trzymania ciepła, kołdry te nie nadają się do używania w ciepłych miesiącach. Są najtańszą grupą kołder zimowych, jednak najmniej komfortową. 

Kołdry 4 pory roku

To tak naprawdę dwie kołdry, które są połączone razem. W zestawie mamy cienką kołdrę letnią i kołdrę wiosenno/jesienną, które spinamy ze sobą za pomocą na stałe przyszytych do nich napów i otrzymujemy grubą kołdrę zimową. Kołdra ta może być używana przez alergików, zarówno małe dzieci jak i dorosłych. Co bardzo istotne, kołdry używamy przez cały rok, w ziemie jako zestaw dwóch kołder, w pozostałe okresy jako pojedynczej, standardowej kołdry. Osobiście używam tego zestawu i druga kołdra, leżąca w szafie w okresie letnim jest doskonałym wyjściem np. podczas wizyty gości zostających na noc. Nie musimy mieć specjalnej kołdry „gościnnej”. Zestaw 4 pory roku jest więc najbardziej praktycznym rodzajem kołdry zimowej.

Kołdry 4 pory roku znajdziesz TUTAJ

Kołdra duo

To w rzeczywistości dwie kołdry zszyte razem bokami. Weźmy dwie kartki papieru, ich krawędzie posmarujmy klejem i tak sklejmy je ze sobą. Pomiędzy nimi, na środku powstaje poduszka powietrzna, stanowiąca dodatkową warstwę termoizolacyjną, działającą jak termos. Doskonale więc izolującą użytkownika od zewnętrznej temperatury. Kołdry duo są antyalergiczne, można je prać bez problemu w pralce automatycznej i sprawdzają się doskonale zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Kołdry takie są bardzo ciepłe, dlatego raczej nie nadają się do używania w gorącą część roku.

Kołdry DUO znajdziesz TUTAJ

Kołdry puchowe

Wykonane są z puchu gęsiego lub kaczego, chociaż najbardziej cenione są te pierwsze. Dla wielu użytkowników kołdra puchowa to najlepsza kołdra na zimne noce. Dobre kołdry puchowe są w pełni naturalne, lekkie i świetnie izolują przed niską temperaturą. Jako produkt bez dodatku substancji sztucznych doskonale odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać, nie przegrzewając jej. Kołdry puchowe nie nadają się natomiast dla alergików, gdyż mogą powodować uczulenia. Kupując kołdry puchowe koniecznie zwróćcie uwagę na poszycie kołdry (najlepiej 100% bawełna - szkoda naturalne wypełnienie pakować w poliester) i na wypełnienie kołdry (skład puchu i co bardzo ważne - jego pochodzenie). Ważna jest także budowa samej kołdry. Najlepsze są kołdry o budowie kasetowej, składają się z kilkunastu kwadratów, a w każdym z nich znajduje się identyczna ilość puchu, co niweluje powstawanie zimnych pól czy gromadzenie się puchu w jednym miejscu kołdry. Chyba wszyscy pamiętamy kołdry u babci, gdzie cały puch nad ranem był „w nogach”.

Kołdry Puchowe znajdziesz TUTAJ

Kołdry wełniane

Zostały wyprodukowane z czystej wełny pozyskanej z runa owiec. Dzięki lanolinie w naturalny sposób chroni przed rozwojem bakterii i roztoczy. Te kołdry są antyalergiczne, nie nadają się jednak dla użytkowników uczulonych na roztocza czy naturalną wełnę. Wełna owiec uznawana jest za prawdziwy skarb natury, działa odprężająco na nasz organizm. Wyrównuje poziom ciepła i pomaga przy licznych schorzeniach. Kołdry te zalecane są także przy łagodzeniu bóli pochodzenia reumatycznego czy nerwobóli, poprawiają krążenie krwi, łagodzą stany zapalne i poprawiają samopoczucie. Wełniane kołdry dzięki higroskopijności świetnie wchłaniają wilgoć i odprowadzają ją na zewnątrz. Przy zakupie kołdry wełnianej sprawdźcie skład poszycia - podobnie jak przy kołdrze puchowej warto, aby było 100% bawełna. Koniecznie zwróćcie także uwagę na skład wypełnienia, czy jest to czysta wełna czy z domieszkami sztucznymi i skąd pochodzi ta wełna. Kołdry wełniane używane są przez wielu użytkowników jako kołdry całoroczne, natomiast najlepiej sprawdzają się w chłodne noce. 

Kołdry wełniane znajdziesz TUTAJ

W tym krótkim wpisie staraliśmy się w dużym skrócie i uproszczeniu przedstawić cechy, wady i zalety poszczególnych typów kołder zimowych, jeżeli mają Państwo dodatkowe pytanie, zapraszamy do kontaktu czy to przez czat, mail biuro@bajkowypokoik.pl czy telefonicznie 698-423-865

 

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl